Hajdúvidéki Református Egyházmegye 

+36 54 527-063 

 4181 Nádudvar, Fő út 123.

Nagyhegyesi Református Missziói Egyházközség

| |

Nagyhegyesi Református Missziói Egyházközség


 

Postacím:  4064 Nagyhegyes, József A u. 5.
Elérhetőség:  e-mail: nagyhegyes(kukac)reformatus.hu
Web:  
Lelkipásztor:  Kovács Mária segéd lelkipásztor;
 Őz Lajos felügyelő lelkipásztor
Gondnok:  Csige Lászlóné főgondnok
A templom története: Nagyhegyes, egyház szervezetileg a nagy debreceni egyházközséghez tartozott és 1949. január 1-től Hegyes-Elepi egyházközség néven - a többi gyülekezetekkel együtt - önálló eklézsiává vált. Ez néhány évig volt így, majd az 1952. május 2-án hozott határrendezés következtében a hajdúvidéki egyházmegyébe került, ezen túl pedig két részre osztva Hegyes Balmazújvároshoz, Elep pedig Nádudvarhoz került.
Ez az állapot 20 évig tartott, míg 1972-ben a nagyhegyesi gyülekezet a hajdúszoboszlói egyházközséghez került. Ettől kezdve fokozatosan haladt az önállósodás útján, és 2000-ben önálló missziói egyházközséggé vált. Ez úgy vált lehetségessé, hogy 1996-ra felépült a templom és a felszentelése is megtörtént ebben az évben.
Dr. Kökényesi András református lelkész szívében már több mint 70 évvel ezelőtt megfogalmazódott a gondolat, hogy az akkor itt lévő tanyaközpontban templom épüljön, azonban ezt a politikai fordulat nem tette lehetővé. A gyülekezeti élet ennek ellenére működött, istentiszteleteket tartottak és az iskolában folyt a hittanoktatás. 1960-ban a község önállóvá vált, és sok minden felépült a településen, de a templom az akkori időkben senkinek nem jutott eszébe.
20 évvel ezelőtt a községben járt Borbély Béla vencsellői lelkipásztor Maczi István lelkipásztorral együtt. Ekkor újra felmerült a templomépítés gondolata, de nem volt, aki ezt az ügyet összefogta volna. 1990-ben Molnár Ambrus esperes, majd Csoma György esperes engedélyével a Debreceni Bethánia Szövetség lelki munkát kezdett el a községben Dr. Németh József vezetésével. A templom építése kezdett valóra válni.
1991-ben megindult a gyűjtés a templomra. Legelőször a polgármesteri hivatal ajánlott fel 100 000.- Ft-ot erre a célra és egy telket bocsátott a templomépítésre ingyen és bérmentve.
1993 augusztusában kezdődött meg az építkezés. Az alapkiásást társadalmi munkában végezték el. Rimóczi János helybeli építési vállalkozó felépítette a falakat a betonkoszorúig. Utána Hegedűs Béla hajdúszoboszlói ácsmester elkészítette a teremrész tetőszerkezetét, melynek pala fedése is megtörtént.- Ekkor azonban elfogyott a pénz. És 1994-ben szünetelt az építkezés.
1995 tavaszára újra összegyűlt 600 000.- Ft és ez az összeg fokozatosan nőtt és nagy lendületet adott a helybeli önkormányzat által adományozott 1 millió Ft-os templomépítési segítség is. Ezen kívül Csoma György esperes úr is kapott e célra külföldi segítséget, amiből rendbe tudta tétetni Váradi Zoltán építési vállalkozó közreműködésével a templom hajóját, külső-belső pucolását, megvásárolta a székeket, elkészítette a pódiumot és a szószéket, megvette a lámpatesteket, valamint lecsempéztette a hajót és az összes helyiséget. További adományok még sok más forrásból is érkeztek Kapott adományt a gyülekezet államsegélyből, a hajdúvidéki gyülekezetektől, a Hajdúvidéki Egyházmegyétől, a svájci evangélikus egyházak segélyszervezete adományból, és több külföldi segítségből, valamint belföldi református gyülekezettől, a MOL Rt.-től, és sok belföldi személy adományával és OTP kamatokból jött össze a templomépítéshez szükséges összeg.
Jákob Rometsch úr, nem csak a templom épületének megépítésében, hanem a templombelső kellékeivel is megajándékozta a gyülekezetet, többek között a harmóniummal. Juhász Attila főmérnök készíttette a tornyon lévő csillagot és adományozott a székek árába is. A debreceni kis templom ispotályi gyülekezet pedig Papp Csaba akkori főjegyző úr jóvoltából szinték a székek vásárlását segítette. Az építkezés során jelentős társadalmi munkát is végeztek az Isten által indított kezek.
Bereczki Sándor végezte a festési munkálatokat, a bádogos munkákat pedig Borús Sándor végezte. Mindezeken felül az egész templom tervezését, műszaki ellenőrzését, és műszaki vezetését Juhász Attila teljesen ingyenesen vezette. Így történhetett meg, hogy 1995. november közepére már majdnem teljesen elkészült a templom, csak azért nem lehetett felszentelni karácsonykor, mert a templomépítési telek nem volt átírva a Nagyhegyesi Református Egyház nevére. Ez az átírás 3 hónapot vett igénybe. Ezután került sor a templom felszentelésére 1996. május 5-én.
0
0
0
s2smodern

Design by: www.diablodesign.eu